Manuálterápia

A Borsóházban különböző manuál terápiákat is alkalmazunk az Intenzív Tréning mellet a Komplex terápiás program keretében, kiegészítő és segítő módszerként. Cél lehet többek között a fokozott izomtónus csökkentése, izomtónus eloszlási zavar kezelése. Ezekre a manuál terápiákra két intenzív ciklus között is lehet jelentkezni az Intenzív Tréning alatt elért eredmény fenntartása érdekében, a mozgatórendszer másodlagos elváltozásainak megelőzésére. A manuál terápia a fizioterápia speciális formája, mely kézzel végzett terápiát jelent. A kezelés során a lágyrészek és ízületek mobilizációjával vagy manipulálásával a manuálterapeuta a mozgatórendszerben fellépő fájdalmat és károsodásokat kezeli. Gyermekek és felnőttek kezelésére is alkalmas, korhatárra való tekintet nélkül. A Borsóházban speciális gyermekgyógyászati manuális terápiás kezelés is van olyan gyermekek számára, akiknek ideg-izomrendszeri károsodása van, például stroke, cerebralis paresis valamint egyéb neurológiai és genetikai betegségek. Célunk, hogy a fellépő károsodásokat a műtéti beavatkozásokat lehetőség szerint elkerülve és megelőzve, költséghatékony módon csökkentsük és a speciális igényeket figyelembe véve az önálló életvitelt elősegítsük, követve a nemzetközi terápiás irányelveket. A lágyrészek rugalmassága és ízületek minél megfelelőbb mozgathatósága érdekében speciális fogásokat és ízületi mobilizációt vagy manipulációt használunk. A kezelés hatására a mozgástartomány növekszik, a szövetek állapota javul, csökken a fájdalom, gyulladás és duzzanat.

A manuálterápiát egy alapos mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg az egyénre szabhatóság és a legjobb eredmény érdekében. Vezető manuál terapeutánk nemzetközileg elismert OMPT (Orthopedic Manual Phisical Therapy) terapeuta.A csapat tagjai gyógytornász és masszőr szakemberek, akik elvégezték az OMPT képzést, illetve Pfaffenrot-terapeuta.

Az alábbi technikákat alkalmazzuk:

– Lágyrészmobilizáció, beleértve az izmok és az idegek mobilizációját
– Ízületi mobilizáció (Keltenborn, Mulligan (MWMs) és Maitland módszerek szerint)
– Nagy sebességű, alacsony amplitúdójú manipuláció Cyriax módszer alapján
– Erő-ellenerő
– Izomenergia technikák
– ELDOA
– Nyirokdrenázs
– Triggerpont terápia
– Masszázs, mély szöveti masszázs
– Proprioceptív neuromuszkuláris facilitáció
– Nyújtó- és erősítő gyakorlat rendszerek
– Egyensúly- és koordináció fejlesztő technikák
– Approximációs technikák
– Bobath módszer
– Testtartás javítás

OMPT – Manuálterápia

Az ortopédiai manipulatív fizioterápia (OMPT) a fizioterápia speciális területe. Célja az ideg-, izom-, és csontrendszeri problémák kezelése, specifikus terápiás megközelítéseket alkalmazva, beleértve a manuális technikákat és gyakorlatokat.

Az ortopédiai manuális terápia tudományos és klinikai alapokon nyugszik, és figyelembe veszi az egyes betegek biopszichoszociális állapotát és lehetőségeit is.

Gerincmanipuláció
A gerincmanipuláció, más néven gerinc-manuális terápia egyesíti az ízületek mozgatását és “rázkódtatását”, a masszázst, a gyakorlatokat és a fizikoterápiát. Úgy tervezték, hogy enyhítse az ízületekre nehezedő nyomást, csökkentse a gyulladást és javítsa az idegműködést. Tudományosan bizonyított, hogy a gerincferdülés legjobb konzervatív kezelése.

Pfaffernot-féla szinergetikus reflexterápia (SzRT)
A Pfaffenrot-féle szinergetikus reflexterápia (SzRT) fő célja a prevenció, a mozgatórendszer másodlagos elváltozásainak csökkentése, megszüntetése, illetve az izomtónus normalizálása. A terápia során módosított miofasciális technikát, akupresszúrát, reflexzóna kezelést, mobilizálást, nyújtást/tonizálást alkalmazunk. Kifejezetten ajánlott Cerebrál parézis (CP), megkésett mozgásfejlődés, izomtónus eloszlási zavar, torticollis , spasztikus / hipotón izomzat, műtét utáni reabilitáció, stroke, trauma utáni állapotok javítása, különböző szindrómák esetén.

Trigger pont terápia
A triggerpont terápia során a test feszes és becsomósodott területeinek oldása, a lokális vérellátás fokozása, illetve a fájdalmak, merevség és diszkomfort érzés csökkentése a cél. A trigger pontokat az izmokban kialakuló csomók alkotják, amelyek a legtöbbször nem nagyobbak egy borsószemnél, és jól kitapinthatók az izomzatban. Ezek a pontok olyan érzékeny feszültségpontok, amelyek helyüktől függően egy meghatározott területre kisugárzó fájdalmat okozhatnak a test különböző részein. Emellett megnövelik az adott izom spazmusát is, melynek hatására további tünetek alakulhatnak ki. Ezek a kis csomók nyomásra érzékenyek, folyamatos nyomás hatására a kisugárzó fájdalom folyamatosan csökken, majd megszűnik és a csomó mérete is kisebb lesz. A kezelt, fájdalmas pontra (trigger pont, tenderpont) irányuló rányomás, amely ha a megfelelő ponton történik, akkor egy vagy néhány alkalom után oldja az izom merevségét, és csökkenti a fájdalmat. Ezek csökkentése a közérzet javulása mellett növeli az intenzív mozgásterápia hatékonyságát is.

Masszázs
A masszázs a test felületén kézzel kivitelezett tevékenység, mely módszeres, rendezett és adagolt erejű fogássorozatokból áll. Meghatározott fogássokkal és kezelési céllal alkalmazott mechanikai inger, amelyre a kialakuló szervezeti válaszreakció a fizikális gyógyhatás. Fogásrendszere enyhíti a testi és lelki panaszokat egyaránt! Segít a jó közérzet megteremtésében, megőrzésében, ugyanakkor gyógyító hatású is: csökkenti a lábduzzadást, a végtag-, derék-, nyak-, váll- és fejfájdalmakat. A masszázs a szellem, a test és a lélek egysége, csend és mozgás, megnyugtatás és megerősítés, lecsendesít és felélénkít, energiát ad és átalakít.

Elektroterápia
A manuál terápiát szükség szerint elektroterápiával egészítjük ki. Az EMS (elektromos izomstimuláció) erősíti a gyenge és sérült hátizmokat anélkül, hogy megterhelné az ízületeket. A készülék elektródái (az érintett izmok közelében elhelyezve) ritmikus összehúzódásokat okoznak. Az EMS elektromos impulzusokat használ az izmok összehúzódására, ami segíti az izmok megerősödését. Valamivel erősebb áramot használ, mint a TENS, hogy összehúzza az izmokat. Vizsgálatok megerősítették, hogy az EMS körülbelül 10–15%-kal javíthatja az izomműködést 5–6 hetes kezelés után. Szükség esetén használunk továbbá ultrahang terápiát, interferenciális kezelést, hideg-meleg terápiát.Ezeket a fajta kezeléseket szükség esetén beépítjük a terápiás programba, de külön is alkalmazhatóak. 

hu_HU